Makroekonomia v-świata

KATEDRA NAUK SPOŁECZNYCH I GOSPODARCZYCH
WYKŁAD NR 1
Autor: prof. Ardal Coehoorn

TEMAT: MAKROEKONOMIA V-ŚWIATA

INFORMACJE WSTĘPNE

Gospodarka mikronacyjna cechuje się całkowicie odmiennymi prawami niż ta, którą znamy w świecie rzeczywistym. Tak naprawdę jest ona syntezą co najmniej trzech idei wynikających ze specyfikacji działania państwa wirtualnego: Gospodarki Centralnej, Gospodarki Rynkowej i Rozwoju Mediów.

Każda mikronacja w większym lub mniejszym stopniu stara się symulować zachowania gospodarcze i podejmuje działania prowadzące do wykształcenia się rynku i systemu popytu i podaży. W tym celu zazwyczaj społeczności mikronacyjne dążą do powstania hybrydy systemów wolnorynkowych i centralnie zarządzanych. Podstawowe świadczenia gospodarcze wymuszane są przez państwa i sterowane przez rządy. Głównie występującą formą są podatki, ale też państwowe firmy mające na celu np.: symulowanie kolei, usług związanych z branżą budowlaną czy energetyczną.

Jednocześnie jednak mikronacje szeroko propagują idee przedsiębiorczości obywatelskiej i zasady wolnego rynku. Dlatego często pozwalają na rozwój przedsiębiorczości prywatnej i umożliwiają obrót towarami i usługami formy wirtualnej. Popularne są też systemy zlecania zadań obywatelom przez państwo na drodze przetargów, czy konkursów.

Aktywność gospodarcza prywatnych przedsiębiorców w mikronacjach zazwyczaj oscyluje w ramach prasy i ogólnie pojętych mediów, lub w ramach symulowania cyfrowych form gospodarki realnej, jak np.: tworzenie grafik, stron internetowych, tekstów i programów.

Dlatego też mechanizmy rządzące gospodarką są nieco inne w v-świecie.

CECHY GOSPODARKI MIKRONACYJNEJ

Podstawowe cechy gospodarki mikronacyjnej to:

1. Równoległe istnienie sektora państwowego i prywatnego, które mają rozbieżne charaktery, ale które współistnieją i rywalizują zgodnie z zasadami konkurencji.

2. Powszechnie istniejący interwencjonizm gospodarczy mający na celu utrzymania stabilnej aktywności gospodarczej obywateli.

3. Sektor państwowy zapewnia podstawowe potrzeby gospodarcze i symuluje prostą gospodarkę rynkową niezależną od aktywności gospodarczej obywateli. Głównym narzędziem są podatki, lub rozwiązania techniczne jak symulacja stanu zdrowia, czy głodu (w gospodarczych systemach informatycznych).

4. Sektor prywatny zależy od aktywności gospodarczej obywateli i zazwyczaj związany jest z działalnością kulturalną lub medialną.

5. Gospodarka pełni funkcję uatrakcyjniającą, a nie dominującą w v-świecie.

Niemniej, rządzą się one realnymi prawami gospodarki rynkowej, modyfikowanymi o pene aspekty specyficzne dla działalności internetowej v-państwa. I to właśnie omówieniem tych elementów makroekonomicznych się zajmiemy w dalszej części tego wykładu.

Przede wszystkim istnieją trzy płaszczyzny rynkowe: rynek usług realnych, rynek usług wirtualnych i rynek pracy. Rynek usług realnych polega na udostępnianiu konsumentom przez podmioty gospodarcze realnych, wykonywanych fizycznie towarów i usług np.: wykonanie grafiki, strony internetowej, prowadzenie gazety itp. Rynek usług wirtualnych polega na symulacji świadczenia usług niemożliwych do wykonania w realiach internetu np.: wybudowania budynku, produkowania węgla i energii elektrycznej, itp. Rynek pracy kształtuje system zleceń, gdzie jedne podmioty gospodarcze przekazują zadania do wykonania innym w zamian za konkretną zapłatę. W gospodarkach zautomatyzowanych wyróżnia się subrynek towarowy, gdzie konsument może zakupić za pomocą systemu komputerowego towar uprzednio wytworzony przez przedsiębiorcę.

Charakterystyczne jest zastosowanie zasady niszowości,  czyli faktu nie zakładania przez obywateli firm o profilu działalności podobnym do już istniejących przedsiębiorstw. Prowadzi to do monopolizacji sektorów gospodarczych, ale i do dywersyfikacji działań gospodarczych. Wyjątkiem jest rynek prasy, gdyż w obrębie mikronacji istnieje zazwyczaj więcej niż 1 gazeta.

Obrót pieniędzy zazwyczaj polega na istnieniu podatków i wymuszaniu w ten sposób zarabiania przez obywatela pieniędzy, celem zapłaty podatku. Zyski z podatków są zaś przeznaczane na wypłaty sektora publicznego i wynagrodzenia za zlecenia prywatne.

W mikronacjach zazwyczaj istnieje tylko jeden, państwowy bank realizujący wszystkie operacje finansowe w państwie.

WSPÓŁCZYNNIKI GOSPODARCZE

Do określenia kondycji gospodarki v-państwa używa się 3 wskaźników:

1. Stopa bezrobocia, czyli stosunek ludzi niepracujących do ogółu mieszkańców.

2. Dochód narodowy, czyli stosunek wartości sprzedanych towarów i usług do całkowitej liczby obywateli.

3. Stopa przedsiębiorczości, czyli stosunek liczby prywatnych firm do ogółu mieszkańców.

Do porównywania gospodarek między państwami można używać wskaźnika korelacji gospodarczej:

Wk.gosp. = (Dochód narodowy + Stopa przedsiębiorczości – Stopa bezrobocia)/3

 , np.:

Jeśli stopa bezrobocia wynosiła 30%, stopa przedsiębiorczości wynosiła 60%, a dochód wyniósł 124 to Wskaźnik Korelacji Gospodarczej liczymy:

Wk.gosp. = (124 + 60 – 30)/3 = 51,(3)

,a jeśli stopa bezrobocia wynosiła 80%, stopa przedsiębiorczości wynosiła 20%, a dochód wyniósł 24 to Wskaźnik Korelacji Gospodarczej liczymy:

Wk.gosp. = (24 + 20 – 80)/3 = -12

Porównując siłe gospodarczą państw mikroświata czesto odnosi się do czasu istnienia państwa. Przyjeło się więc, że porównując państwa przyjmuje się waloryzację czasu istnienia.:

Ci = Wk.gosp.*(rok w którym jest liczony Ci/rok powstania państwa)

 , np.:

Załóżmy, że Wk.gosp. dwóch państw wyniósł 24, ale państwo A powstało w 2005, a państwo B w 2010 roku, wówczas Ci liczymy:

Ci(A) = 24*(2012/2005) = 24,08

Ci(B) = 24*(2012/2010) = 24,02

WNIOSEK:

Pomimo, że w roku 2012 państwa A i B uzyskały ten sam Wk.gosp. to jednak po uwzględnieniu waloryzacji czasu istnienia okazało się, że silniejszą gospodarkę ma państwo A. W świecie realnym nie miało by to miejsca, w świecie mikronacji jest jednym z ważniejszych czynników.

 Oto podstawowe informacje o makroekonomii v-świata. Dziękuję za uwagę.

Leave a comment