Rodzaje Gospodarek

KATEDRA NAUK SPOŁECZNYCH I GOSPODARCZYCH
WYKŁAD NR 2
Autor: prof. Ardal Coehoorn

TEMAT: RODZAJE GOSPODAREK

Gospodarki v-świata postępując zgodnie z założeniami urealniania zależności pomiędzy obywatelami, a wytwórcami nieustannie dążą do określonego pewnym kanonem możliwości i zachowań systemu, którego złożoność i stopień odwzorowania stanowi nieodzowne odzwierciedlenie możliwości technologicznych danej mikronacji.

 Obecnie w v-świecie wyróżnia się cztery typy gospodarki:

  1. Gospodarka forumowa
  2. Gospodarka zintegrowanego obiegu pieniądza:
    1. – zewnętrzna
    2. – zamknięta
  3. Gospodarka systemowa

GOSPODARKA FORUMOWA

Idea tejże formy imitacji życia gospodarczego popularna jest w młodych mikronacjach, bez odpowiedniego zaplecza do realizacji rozwiązań systemowych, lub w mikronacjach bardziej doświadczonych, które świadomie rezygnują z elementów rozwiązań cyfrowych. W tym drugim przypadku wiąże się to zazwyczaj z klimatem danej mikronacji, gdzie istnienie pieniądza jest nieuzasadnione, zaś życie państwa jest fabularyzowane.

Gospodarka forumowa polega na organizacji życia gospodarczego v-państwa w osobnym dziale forum. Podmioty gospodarcze i finansowe funkcjonują w obrębie forum i działają na zasadzie opisowej po przez posty i tematy. Handluje się zatem wyłącznie produktami wyobraźni przy użyciu grafik i wiadomości.

Zazwyczaj operacje bankowe odnotowywane są w postaci tematu statystycznego aktualizowanego co dnia, lub okresowo. Jest to bardzo swobodna metoda gospodarcza niczym nie ograniczająca obywateli, jednakże jednocześnie nie jest ona wydajna – wymusza dużą precyzyjność ale i nakład pracy.

Pomimo swoich zalet większość mikronacji nie wiąże się na długo z taką gospodarką i stara się znajdować rozwiązania bardziej zautomatyzowane.

GOSPODARKA ZINEGROWANEGO OBIEGU PIENIĄDZA – ZEWNĘTRZNA

Jest to gospodarka mikronacji, które rozpoczęły pracę nad posiadaniem własnego systemu gospodarczego. Cechuje się ona powiązaniem działalności na forum z działalnością finansową lub gospodarczą.

Zazwyczaj polega ona na istnieniu zewnętrznego banku nie zintegrowanego z forum gdzie wszystkie operacje finansowe realizowane są w jego obrębie. Oznacza to bardziej automatyczne podejście do gospodarki. Dodatkowo wprowadzana jest opcja przymusu, wymuszająca obieg pieniądza. Dominującą formą jest podatek. W założeniu przymus płacenia podatku ma powodować, że obywatele będą pobierać pieniądze i aktywizować się gospodarczo.

Niemniej brak integracji forum sprawia, że jest to obieg integrowany na stopniu pierwszym, zaś właściwe życie gospodarcze odbywa się w dalszym ciągu na forum.

GOSPODARKA ZINTEGROWANEGO OBIEGU PIENIĄDZA – WEWNĘTRZNA

Jest to bardziej rozwinięta gospodarka mikronacji, które zaimplementowały na swoje fora państwowe pluginy gospodarcze. Te mikronacje posiadają zaplecze informatyczne, niezbędne do konfiguracji i administracji systemem. Posiadanie tego typu gospodarki świadczy o wysokim stopniu rozwoju. Niemniej nadal nie można nazwać jej systemem gospodarczym w rozumieniu technicznym.

Bank, firmy, systemowe sklepy działają jako skrypty zarządzane przez administracje. Są w pełni zintegrowane z forum i profilem mieszkańca. Ten dokonując zakupu nie zmienia jednak żadnych parametrów. Gospodarka nadal jest umowna. Operacje pozyskiwania pieniędzy, ich wymiany, oraz zakupy czyli realizowanie koniunktury są jednak realizowane w ramach forum.

Podatki, opłaty skarbowe i przymus pozyskiwania „umownych” środków produkcji wymusza obieg pieniądza, jednak zazwyczaj nadal uzależniony jest on od ciągłego uzupełniania środków w nieszczelnym obiegu.

Oznacza to, że choć gospodarka ta jest bardziej zautomatyzowana i nadal umożliwia działanie na forum przy jednoczesnym skróceniu czasu operacji i zwiększeniu klarowności księgowania, to jednak nadal nie zapewnia ona stabilności gospodarczej.

GOSPODARKA SYSTEMOWA

Szczyt marzeń gospodarczych mikronacji. Gospodarka Systemowa, zwana też Właściwą to gospodarka, która jest uzależniona od obywateli, ale która jest zintegrowana z wszystkimi elementami forum i strony mikronacji. Firmy, banki, giełda i usługi odbywają się w systemie informatycznym, nie zaś na forum czy w pluginach. Obywatele posiadają oddzielne identyfikatory dla gospodarczego systemu. System zaś jest zamknięty. Ma ograniczoną ilość pieniędzy i środków produkcji, których obieg wymuszają środki przymusu takie jak podatki, ale i współczynniki postaci: zdrowi, głód, itp.

System sam generuje statystyczne dane, pobiera opłaty, administruje sektorami gospodarki. Rynek funkcjonuje tylko w jego obrębie, ale dostęp do niego jest możliwy z każdego miejsca sieci informatycznej v-państwa.

Obecnie jednak posiadanie Gospodarki Systemowej wiąże się z wysokimi kosztami i wymaga udziału realnej firmy programistycznej.

 Oczywiście zależnie od specjalizacji i klimatu mikronacji istnieje wiele odmian powyższych systemów, jednak świadczy to jedynie o bogactwie pomysłów na realizację v-gospodarki.

Leave a comment